Německo vyzvalo k reakci na americké sankce proti Rusku

Evropa musí reagovat na sankční politiku Washingtonu vůči Rusku, Číně a dalším důležitým ekonomickým partnerům. Na zahájení konference velvyslanců v Berlíně to prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„Washington nás nutí formulovat evropskou odpověď na sankční politiku. Týká se to Evropy a Německa. Pokud USA najednou zavádějí neodsouhlasené a dost nespecifické sankce proti Rusku, Číně a Turecku, možná je v budoucnu zavedou také proti dalším významným obchodním partnerům. A na to musíme reagovat,“ řekl ministr.

Poznamenal, že díky rychlé reakci Evropy na nové americké sankce vůči Íránu se podařilo vyhnout vážnější eskalaci. Podle Maase to určitě není málo, když vezmeme v potaz, co by se mohlo stát — jaderné závody na Blízkém východě s předvídatelnými ničivými následky.

Předtím Maas prohlásil, že Ministerstvo zahraničních věcí Německa hodlá změnit zahraniční politiku ve vztahu k USA. Mluvil zejména o tom, že se USA a Evropa již dlouhá léta vzájemně oddalují a že se společné zájmy a hodnoty postupně vytrácejí.

Jako základ nových vzájemných vztahů s Washingtonem navrhl Maas přijmout myšlenku o vyvážené spolupráci a za hlavní cíl německé zahraniční politiky označil vytvoření silné a nezávislé Evropy.


Není zde článek celý?