Německo zhodnotilo vliv ruského potravinového embarga

Dopad ruského potravinového embarga na úroveň produkce, příjmů a tržních cen v zemědělském odvětví Německa je hodnocen jako velmi omezený. Sputniku to oznámilo Ministerstvo výživy a zemědělství Německa (BMEL).

„Podle modelových výpočtů příjmy v létě roku 2015 dočasně poklesly kvůli embargu maximálně o 0,3 % v oblasti zemědělství a maximálně o 0,4 % v potravinářském průmyslu. Od té doby tento efekt ještě více oslaboval,“ uvádí tisková služba ministerstva ve své reakci na dotaz agentury.

Úřady poukázaly na to, že obchod se zbožím v zemědělsko-potravinářské oblasti mezi Ruskem a Německem oslabil ještě před zavedením potravinového embarga, a to v srpnu roku 2014 z důvodu různých veterinárních a právních opatření, které Rusko přijalo. Ministerstvo dodalo, že snížení obratu zemědělských výrobků mezi oběma zeměmi se podařilo kompenzovat přeorientováním na jiné trhy.

Již dříve zástupci zahraničních podniků uvedli, že potravinové embargo ze strany Ruska zhoršilo hospodářskou situaci výrobců mléčných výrobků ve Francii a dalších zemích, a také vedlo k poklesu cen vepřového masa v Belgii.


Není zde článek celý?