Německý poslanec: Ani německá, ani britská rozvědka nemohou prokázat, že Rusko stálo za otravou Skripalů

Neposkytnutí důkazů o údajném zapojení Ruska do případu Skripalů dokazuje, že ani německá, ani britská zpravodajská služba nemají žádné důkazy, věří německá poslankyně Heike Haensel.         

Západní sdělovací prostředky a politici stále dychtí po každé příležitosti, aby za otravu bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie připsali vinu Moskvě. Němečtí zákonodárci však podle Heiky Haensel nedostali nic jiného než ujištění spojenců o tomto případu. V rozhovoru s deníkem Junge Welt, odhalila, že dvě žádosti o důkazy od ní a její kolegyně poslankyně Sevim Dagdelen zůstaly bez odpovědi.

„Nadále ani britská ani německá zpravodajská služba nemají důkaz o ruské odpovědnosti za březnový útok,“ řekla Haensel v rozhovoru.

Německá federální vláda formálně odpověděla na žádost levicové strany pouze proto, aby uvedla, že údajné důkazy nemohou být zveřejněny, jelikož jsou tyto údaje klasifikovány. Vláda také uvedla, že britská strana předložila některé podrobnosti ohledně svého rozhodnutí obvinit Rusko a že žádné alternativní vysvětlení se nezdá být hodnověrné – což je mantra, kterou západní spojenci Spojeného království opakují od incidentu v Salisbury, aniž by odhalili podstatné podrobnosti.

Stále čekajíc na poskytnutí důkazů, němečtí politici se zdají být stále více skeptičtější ohledně tvrzení Spojeného království o zapojení Ruska. Německé Spolkové oddělení pro výzkum a dokumentaci v červnu dospělo k závěru, že Moskva při vyšetřování případu neporušila žádné mezinárodní normy. Zpráva agentury německého parlamentu následovala zprávu, že Berlín nedostal jediný důkaz, který by naznačoval, že by Rusko mohlo být za útokem.

Rusko tvrzení Británie opakovaně odmítlo a stěžovalo si, že výsledky šetření byly utajeny. Ruský vyslanec ve Velké Británii několikrát uvedl, že se Londýn pokusil o „zničení“ důkazů během šetření. Mezitím i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) nedokázala najít vazby, který by ukazovaly, že nervová látka, která údajně otrávila Skripaly, pocházela z Ruska.

(RT/ svobodnenoviny.euilustrační obrázek Foto: Reuters)

Není zde článek celý?