NI zařadil ruský křižník do seznamu nejlepších bojových lodí na světě

Časopis National Interest zařadil raketové křižníky projektu 144 Orlan do seznamu nejsilnějších bojových lodí na světě.

V rámci projektu Orlan v letech 1973 — 1989 byly na Baltském závodě postaveny čtyři lodě — Admirál Ušakov, Admirál Lazarev, Admirál Nachimov a Petr Veliký. V provozu je pouze Petr Veliký, který je vizitkou Severní flotily. Admirál Nachimov prochází modernizací. Lodě tohoto projektu jsou vybaveny 20 odstřelovacími systémy s protilodními raketami P-700 Granit, jež mohou mít jaderný náboj.

„Rychlé a silné lodě projektu Orlan byly vyrobeny s cílem zničení amerických atomových letadlových lodí, které mohou ohrožovat ruské ponorky a území státu,“ uvádí dopisovatel NI Kyle Mizokami.

Za USA se dostaly do seznamu raketové křižníky amerického vojenského námořnictva typu Ticonderoga a torpédoborce typu Arleigh Burke. Vyznačují se multifunkčním bojovým informačně-řídícím systémem Aegis s řízenými raketami SM-3.

„Lodě typu Ticonderoga mají jeden z největších arzenálů raket na světě — mohou nést až 122 raket různých typů — SM-2, SM-6 a SM-3, RIM-17 Sea Sparrow, Tomahawky a protiponorkové rakety ASROC,“ uvádí se v článku.

Za nejsilnější japonské lodě považuje odborník bitevní lodě Kongo. Podle slov Mizokamiho jsou téměř kopií amerických bojových lodí typu Arleigh Burke.

Bitevní lodě typu Kongo jsou považovány za obránce Japonska. S raketami SM-3 k ochraně velké části země před útokem balistických raket stačí pouze dvě ze tří lodí, které se obyčejně nacházejí na moři,“ píše Mizokami.

Čínu zastupují v seznamu perspektivní torpédoborce typu 055, které jsou údajně největší na světě po amerických torpédoborcích Zumwalt. Lodě mají být vyzbrojeny 112 raketami různého typu integrovanými do systému Aegis.


Není zde článek celý?