Odborník okomentoval plány Porošenka zrušit smlouvu o přátelství s RF

Prohlášení ukrajinského prezidenta o plánech na zrušení smlouvy o přátelství s Ruskem Porošenko potřebuje k tomu, aby si zaručil podporu voličů, přičemž toto rozhodnutí může stěží způsobit vojenský konflikt, domnívá se bývalý náčelník Hlavní správy mezinárodní vojenské spolupráce ruského ministerstva obrany generálplukovník Leonid Ivašov.

Před časem Porošenko prohlásil, že očekává v nejbližší době od MZV soubor dokumentů k zahájení procesu zrušení smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ukrajinou a Ruskou federací. Smlouva podepsaná v roce 1997 předpokládá strategické partnerství mezi oběma zeměmi „na základě zásad vzájemného respektu, suverénní rovnosti, územní celistvosti, nedotknutelnosti hranic, mírového řešení sporů, nepoužívání síly nebo vyhrožování násilím včetně ekonomických a dalších způsobů nátlaku“.

„Toto rozhodnutí je nejspíše předvolebním gestem Porošenka, který chce ukázat svým voličům a západním patronům, kteří ve vztahu k Ukrajině značně ochladli, své rozhodnutí pokračovat v rusofobním kurzu. Myslím, že nemá cenu očekávat, že zrušení této smlouvy povede k nějaké vojenské konfrontaci,“ řekl Ivašov Sputniku.

Odborník uvedl, že tento krok se dal čekat, protože současné vzájemné vztahy mezi Moskvou a Kyjevem nijak neodpovídají „ani duchu ani listu“ této strategické dohody.

Další volby prezidenta Ukrajiny se budou konat v březnu 2019. Současný prezident Porošenko zatím neoznámil svou kandidaturu na druhé období.


Není zde článek celý?