„Pamatuji si na Pearl Harbor,“ obul se Trump do Abeho kvůli obchodním praktikám

Americký prezident Donald Trump údajně verbálně zaútočil na japonského premiéra Šinza Abeho kvůli obchodní a ekonomické politice Tokia. Napsal o tom list The Washington Post s odkazem na své zdroje

Tento útok byl poměrně neobvyklý nejen tím, že má daleko k běžné diplomatické praxi, ale kvůli tomu, že s japonským premiérem Trump v minulosti vycházel poměrně dobře, což se nedá říci o jeho vztazích s ostatními světovými vůdci.

Dotyčná schůzka se měla konat v červnu v Bílém domě. Během ní Trump vyčítal Japonsku jeho obchodní praktiky a došlo i na americký přístup k řešení severokorejského jaderného problému.

„Vzpomínám si na Pearl Harbor,“ pronesl údajně Trump ve své tirádě proti americkému obchodnímu deficitu s Japonskem. Trump měl údajně trvat na lepších dohodách pro americké výrobce automobilů a hovězích produktů.

Jak uvádí Washington Post, není jasné, co svou poznámkou Trump myslel. List však upozorňuje, že s Abem Trump jednal nejčastěji ze všech ostatních světových lídrů. Oba vůdci se spolu již osmkrát setkali a měli přes dvacet telefonátů.

„Nikdy jsem ho (Trumpa — pozn. red.) neslyšel mluvit špatně o Abem, což neplatí v případě mnoha jiných světových lídrů,“ řekl listu jeden ze zdrojů v americké administrativě.

Dále se list odvolává na zdroj blízký k Abemu, podle kterého si teď japonský premiér myslí, že nad Trumpem ztratili kontrolu jak šéf štábu Bílého domu John Kelly, tak i ministr obrany Jim Mattis nebo poradce pro národní bezpečnost John Bolton.


Není zde článek celý?