Pirát Bartoš ukázal, že jeho strana bojuje proti demokratické politice

Všichni jsou stejní, všichni jsou špatní, jen my jsme lepší. To je poselství, které předal předseda Pirátské strany Ivan Bartoš světu v rozhovoru pro deník Právo. Jeho slova o tom, že představitelé demokratických stran jsou úplně stejní jako Andrej Babiš a že rozdíly jsou jen malé (například peníze), ukazují, že Piráti prostě a jednoduše nejsou stranou, která respektuje samotnou parlamentní demokracii, ale pouze se snaží narušovat systém, který tu od roku 1989 fungoval.

Piráti otevřeně podporují mnoho bodů programu skutečné vládní koalice, tedy ANO, KSČM a SPD. Bartoš to však omlouvá tím, že „Piráti jsou autentičtí“. A dodává, že přišli dělat jinou politiku. V tom má pravdu – politiku, která ignoruje, že než na české politické hřiště vtrhl hegemon jménem ANO, existovaly tu možná někdy problematické, ale jednoznačně demokratické mantinely.

Vůbec nejsmutnější je ovšem toto sdělení: „Já nevidím rozdíl mezi politikou, kterou dělá Andrej Babiš, a tou, která se tu dělala třicet let po listopadu. Styl je velmi podobný: korupce, klientelismus, elitářství.“

Je ostudné, že strana, ve které je mnoho lidí, kteří se snaží bojovat za svobodu a demokracii, má předsedu, který šíří takové zjevné bludy. Takže je potřeba některé věci dovysvětlit.

Zaprvé Andrej Babiš nedělá žádnou politiku. Jeho jednoduše prohlédnutelná marketingová hra reaguje pouze na společenskou poptávku a na touhu po vlastním úspěchu, přesněji na touhu po úspěchu holdingu Agrofert. Žádný opravdový politik, který by vlastnil podobné impérium, tu nemohl být a nebyl.

Zadruhé fakt, že Babiš jako podnikatel jednoznačně spolupracoval s mnoha politiky, je sice pravda, ale činil tak jako podnikatel, nenarušoval férovou politickou soutěž.

Zatřetí to, že Babiš vlastní média, není jen takový drobný rozdíleček, jak Bartoš mimochodem prohlašuje, jedná se o zásadní střet zájmů, jaký nemůže existovat v žádné civilizované zemi. Babiš má kontingent novinářů, kteří dnes naprosto otevřeně slouží jako jeho marketingové oddělení.

Začtvrté Babiš pobírá neuvěřitené množství dotací (některé, jak víme, jsou velmi problematické) a ani to žádný „Topolánek, Nečas nebo Kalousek“ rozhodně nedělal a nedělá. Nikdo z nich také jako představitel státu neprodával za svou vlastní firmu tomu samému státu bionaftu. Ne, to opravdu nedělal ani Paroubek.

A konečně zapáté. Andrej Babiš je agentem Státní bezpečnosti, který jako první opřel svoji vládu o komunistickou stranu. Je to člověk, který si vybírá lidi čistě podle toho, jak budou sloužit jeho vlastním zájmům. Je to majitel hnutí ANO, žádný politik.

Pan Bartoš se může zaklínat slovy o „jiné politice“ nebo o digitalizaci. Může slibovat, co ho napadne. Tímto ostudným rozhovorem ale dokázal, že opravdová demokratická politika, která je postavená na pluralitě politických stran, jaké jsme tu doposud měli, ho prostě a jednoduše nezajímá, protože jeho programem je odsoudit všechno a všechny jen proto, aby posílil vlastní stranu.

A to je smutná zpráva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?