Po promrhaných 17 letech a miliardách dolarů USA jednají o míru s Tálibánem

Spojené státy jednají s Tálibánem* o míru. Se zástupci hnutí se minulý týden v Kataru setkali představitelé amerického ministerstva zahraničí. Podle agentury Reuters jednání skončilo „velmi pozitivními signály“.

Podle zpráv médií Tálibán* trval na tom, aby se afghánská vláda podporovaná Spojenými státy jednání neúčastnila. Washington na to přistoupil. Jednání se týkala příměří a ukončení války. Obě strany se dohodly na dalších schůzkách. Rozhovory však nikdo oficiálně nepotvrdil.

Americkou delegaci vedla Alice Wellsová, zástupkyně asistenta ministra zahraničí pro otázky Jižní a Střední Asie. Agentura Reuters s odvoláním na člena organizace Tálibán* uvedla, že setkání v hotelu v Dauhá „mělo velmi pozitivní signály“ a skočilo „v přátelské atmosféře“.

Jak upozorňuje Daniel McAdams z Institutu Rona Paula, americký generální inspektor, který dohlíží na americké výdaje na rekonstrukci Afghánistánu, oznámil, že od roku 2008 Spojené státy zcela promrhaly přinejmenším 15,5 miliardy dolarů. Podle něj se však jedná pouze o špičku ledovce.


*Organizace zakázaná v Rusku.


Není zde článek celý?