Pompeův asistent: Pokud si Ankara koupí ruské S-400, bude to pro USA katastrofa

Na slyšeních před senátním výborem pro mezinárodní vztahy asistent amerického ministra zahraničí René Clarke Cooper prohlásil, že pokud si Turecko koupí ruské protiraketové systémy S-400, bude to pro Washington katastrofa.

Na slyšeních, která mají schválit Cooperovu nominaci, se demokratická senátorka Jeanne Shaheenová zeptala na dohodu mezi Moskvou a Ankarou o nákupu S-400 a americké rozhodnutí zablokovat dodávky F-35 do Turecka.

„Prodej něčeho takového, jako je S-400, bude pro nás katastrofický,“ odpověděl Cooper Shaheenové. „Nechceme, aby spojenecká země NATO byla závislá na obsluze a dodávkách vybavení z Ruska. To je pro mě operační pohled. Ze strategického pohledu nechceme, aby spojenec Severoatlantické aliance měl zbraňové systémy, které dodává Rusko,“ vysvětlil.

Podle něj katastrofické důsledky bude mít i ukončení dlouhotrvající spolupráce mezi USA a Tureckem.

Prohlášení Coopera přišlo několik hodin předtím, než USA uvalily sankce na turecké ministry spravedlnosti a vnitra kvůli tomu, že turecké úřady zadržely pastora Andrew Brunsona, kterého obviňují z podpory neúspěšného vojenského převratu v roce 2016.

Američtí představitelé se opakovaně vyjadřovali, že nákup ruských protiraketových systémů Tureckem odporuje zájmům NATO. 24. července Kongres schválil dodatek k americkému obrannému rozpočtu na příští finanční rok, který zakazuje dodávat Turecku letouny páté generace F-35, dokud Pentagon nepředloží posudek o americké „vojenské a diplomatické přítomnosti“ v zemi a možných následcích úplného vyřazení Ankary z programu F-35.


Není zde článek celý?