Porošenko si postěžoval, že ukrajinští politici podporují Putina

Petro Porošenko je ohromen počtem ukrajinských politiků, kteří sdíleli názor Vladimíra Putina na odpovědnost za situaci v Donbasu.

„Jako prezident jsem šokován jiným, jak k čertu může mít (pozn. Vladimir Putin) tolik právníků v naší politice, jak se snaží sejmout z něho odpovědnost za válku a přenést ji na Ukrajinu,“ řekl Porošenko na fóru veteránů v Kyjevě.

Podle jeho názoru jsou někteří politici tak zaslepení vnitřním bojem, že někdy bezstarostně a někdy vědomě opakují teze Moskvy.

Porošenko také řekl, že Kyjev by nikdy nesouhlasil s návrhy Ruska na mír v Donbasu.

„Klíč od míru (pozn. na Donbasu) neleží v Kyjevě, ani ve Washingtonu a ani v Bruselu. Klíč od míru je v Kremlu,“ dodal ukrajinský vůdce.

V lednu 2015 přijala Nejvyšší rada prohlášení, v němž se Rusko nazývá „zemí agresorem“, protože se Kyjev domnívá, že Moskva zasahuje do záležitostí Ukrajiny a účastní se konfliktu v Donbasu. Ruské ministerstvo zahraničí považuje tato prohlášení za veřejné nepodložené pomluvy. Moskva opakovaně uvedla, že není stranou konfliktu na jihovýchodě a také má zájem o překonání krize na Ukrajině.


Není zde článek celý?