Ruská obchodní a průmyslová komora zvážila důsledky vystoupení USA z WTO

Vystoupení USA ze Světové obchodní organizace (WTO) by usnadnilo práci ostatním členským zemím, ale z hospodářského hlediska by to vedlo k nestabilitě na světovém trhu, řekl místopředseda obchodní a průmyslové komory Ruské federace Vladimír Padalko.

Prezident Spojených států Donald Trump v rozhovoru pro Bloomberg nevylučuje, že země může z WTO vystoupit, pokud nedojde ke změnám k lepšímu. Podle něj WTO již mnoho let „velmi špatně“ zachází s USA a organizace se musí změnit.

„Podle chování USA, které vidíme v poslední době, jejich vystoupení z obchodní organizace dokonce usnadní její existenci, protože Američané nic nedodržují. Dělají si, co chtějí,“ poznamenal Padalko.

„Potřebují zavést dodatečná opatření v oblasti hliníku? Zavádějí je. Potřebují zavést obchodní omezení pro jednu ze zemí? Zavádějí je. Potřebují pro vlastní zisk provést nějaké rozhodnutí v jakékoli mezinárodní organizaci? Provádějí ho. Pokud je to partnerství, potřebujeme-li takového partnera ve WTO?“ tvrdí.

Zároveň ohledně ekonomické stránky otázky Padalko řekl, že je to samozřejmě katastrofa. „Protože je to první světová ekonomika, nejsilnější ekonomická síla, největší spotřebitelský trh, pokud vychází z pravidel hry, pak na celkovém trhu začne nestabilita. To je samozřejmě velká škoda pro všechny,“ vysvětlil.


Není zde článek celý?