Ruské orgány zadržely na hranicích falešné Rubikovy kostky z Číny

Když slyšíme, že v Rusku proběhlo nějaké zadržování, působí to hned tísnivě. Není ale vždycky hned tak zle.

Ruské pohraniční orgány zadržely v Irkutsku na sibiřských hranicích 1440 Rubikových kostek. Nebylo to však z ideologických důvodů, protože na Rubikovy kostky se snad odvetná ruská opatření nevztahují. Jak orgány uvedly, na „trojrozměrný hlavolam ve tvaru kostky“ se vztahuje ochranná známka Světové organizace duševního vlastnictví. Patenty ohledně Rubikovy kostky byly předmětem právních bojů od 70. let.

Jak se dalo čekat, kostky pocházejí z Číny. „Každá kostka byla jednotlivě zabalena v průhledném plastovém obalu a označena jako „hračka „a“ PLEASE RECYCLE „. Video zachycených produktů ukazuje osm kartonových krabic plných kostek. Jedna z ochranných známek Rubikových kostek patří společnosti Rubik’s Brand Limited ve Velké Británii. Podnět k zásahu proti porušení práv na slavnou kostku podali zástupci Rubikovy firmy prostřednictvím moskevské právní kanceláře. Ti také požadují zničení předmětů. Ty jsou zatím až do konání soudu zabaveny.

Je samozřejmě otázka, k čemu potřebují Rusové hlavolamy, když jim každodenní život přináší dost jiných příležitostí, jak si lámat hlavu. Také nevíme, jestli budou zadržené kostky nakonec aspoň recyklované, jak nabádá nápis na obalu. Možná by se z nich mohl stát vzácný suvenýr, zvlášť kdyby sám V. V. Putin do jednotlivých políček napsal třeba části svých myšlenek a občané by si je pak mohli skládat. Muselo by se samozřejmě bdít nad tím, aby občané neskládali nějaké nesmysly, nebo snad dokonce posměšné výroky. Konec konců, ruská ruleta by byla hrou, která by byla více v souladu s ruskými tradicemi a kulturou.

Není zde článek celý?