Rusko se v obchodech se zbraněmi chce vzdát dolaru

K americkému dolaru dnes vzniká spoustu otázek, je nestabilní, což nás nutí k zamyšlení o hledání jiných způsobů vypořádání s partnery ve vojensko-technické spolupráci, oznámil v rozhovoru pro Sputnik ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci (FSMTC) Ruska Dmitrij Šugajev.

„Dnes vůči hlavní měně výpočtů v exportních smlouvách — americkému dolaru — vzniká mnoho otázek. V prvně řadě nakolik je tato finanční jednotka spolehlivá. Události ve světě mluví o tom, že dolar není stabilní, proto neexistuje žádná garance, co s ním bude zítra. Celá tato situace společně se sankcemi, které jsou zaváděné proti nám a našim partnerům, nás nutí k zamyšlení o hledání jiných způsobů výpočtů,“ uvedl Šugajev.

Poznamenal, že přechod na národní měny je otázka prakticky vyřešená, jen je třeba přemýšlet, v jakých objemech to lze provádět.

„Celkově dnes mluvíme o diverzifikovaném přístupu k partnerství, navíc se mnohé státy snaží vytvářet vlastní výrobu, nekupovat finální produkt, ale technologie. Takovým způsobem se naše partnerství dostává do stádia industriálního. Jsme připraveni k projednání jakýchkoliv forem spolupráce, jsme ochotni poskytnout různé výhody, velmi využíváme systém půjček. Je však důležité, aby všechno bylo výhodné pro obě strany,“ vysvětlil ředitel FSMTC Ruska.


Není zde článek celý?