S novými silami. Jaké se vrátily mikroorganismy z vesmíru

Ruští vědci zjistili, že bacily, jež se vrátily z vesmíru, se změnily, zejména se začaly mnohonásobně dělit a zvýšily patogenitu. V interview pro Sputnik o tom promluvila vedoucí laboratoře mikrobiologie, životního prostředí a ochrany před mikroby Ústavu lékařských biologických problémů Ruské akademie věd Natalia Novikovová.

Již dříve bylo zjištěno, že různé pozemské organismy dokázaly přežít v drsných podmínkách vesmíru na povrchu Mezinárodní vesmírné stanice v rámci experimentu ruských vědců pod názvem Biorisk. Vědci zjistili, že mikroorganismy měly vysokou agresivitu a odolnost vůči antibiotikům. Ruská delegace představila zprávu o tomto výzkumu na zasedání mezinárodního Výboru pro průzkum vesmíru.

„Nejpodstatnější změny v životaschopnosti spor byly zjištěny u bacilů. Po ukončení experimentu (pozn. konal se 31 měsíců na povrchu Mezinárodní vesmírné stanice) u nich bylo zjištěno nestandardní dělení buňky, což je nepřímým důkazem toho, že po pobytu ve volném vesmíru dochází k poruchám ve fungování skupiny genů odpovídajících za procesy dělení buňky,“ sdělila Novikovová.

V obyčejných podmínkách se bacily množí dělením na dvě buňky, ale bacily, které se vrátily z kosmu, se dělily na velké množství nových buněk. Navíc byly patogennější než jejich „sestry“ na Zemi.


Není zde článek celý?