Snížení schodku a počtu úředníků? Jen prázdné předvolební sliby vlády

Blíží se podzimní volby a vláda se podle toho chová, populismus nabírá na obrátkách. Nejjednodušší je rozdávat peníze daňových poplatníků vybraným cílovým skupinám. Některé sliby, jako je snížení schodku rozpočtu nebo počtu úředníků, jsou však jen na papíře.

Ve vládní koalici zuří boj o zvyšování platů státním zaměstnancům a výši minimální mzdy. Jde tak daleko, že došlo k rozkolu mezi dvěma největšími odborovými organizacemi Josefa Středuly a Bohumíra Dufka.

Největší Středulova Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), tradiční převodová páka sociální demokracie, se propojila s ministryní práce a sociálních věci Janou Maláčovou. Společně svými radikálními požadavky ohrožují podnikatele a veřejné rozpočty. Dufkova Asociace samostatných odborů odmítá jejich návrhy na plošný růst platů státních zaměstnanců o 10 procent a skokové zvýšení minimální mzdy na 50 procent průměrné mzdy, což by zruinovalo řadu menších firem.

Mzdy a počty státních zaměstnanců stále rostou

Aby byl jasný kontext, toto navyšování mezd je další v řadě a navazuje na štědré rozdávání předchozí Sobotkovy vlády s Babišovou spoluúčastí. Letos stoupl počet zaměstnanců placených státem na rekordních 453 tisíc, přičemž příští rok se počítá s dalším navýšením o 10 tisíc. Proti roku 2014 půjde o znatelný nárůst o 47 tisíc.

Stejně prudce stoupají mzdové náklady na státní zaměstnance. Letos je na ně rozpočtováno 186 miliard korun, což je proti roku 2014 o 48 miliard víc. Jen letos stoupnou o 24 miliard a plat ve státní sféře se v průměru zvyšuje o 13 procent. Významně tak předbíhá růst platů v soukromém sektoru, který státní správu financuje z daní. Při schválení maximalistické verze Maláčové a Středuly by objem těchto výdajů meziročně stoupl o dalších úctyhodných 19 miliard.

Předvolební dárečky

Předvolební dárečky mají zelenou. Počátkem září, „shodou okolností“ měsíc před komunálními a senátními volbami, začne platit sedmdesátiprocentní sleva jízdného ve vlacích a autobusech pro studenty a seniory, kterou zaplatí nikoli dobrotivá vláda, ale daňoví poplatníci.

Mezitím ve sněmovně prošel návrh na zvýšení důchodů v průměru o 918 korun, což si vyžádá rekordní dodatečné mandatorní výdaje 38 miliard korun. Andrej Babiš přitom coby ministr financí v Sobotkově vládě růst penzí cíleně brzdil s poukazem na odpovědné hospodaření.

Hnutí ANO si stěžuje, že se o návrzích ministryně Maláčové, vzešlých z jednání se Středulovou odborovou centrálou, dozvídá z médií. Totéž však dělají jeho členové vlády, naposledy ministryně financí Alena Schillerová. V Otázkách Václava Moravce oznámila, že sníží navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok na 40 miliard korun z původně vládou schválených padesáti miliard.

Co bude s platy?

Schillerová tak prý učinila na základě nové makroekonomické prognózy. Stát na jejím základě předpokládá tlak na růst mezd, protože roste i výkon ekonomiky, a může očekávat vyšší příjmy. Jenže výkon ekonomiky postupně klesá a podobných prognóz si vláda může kdykoli vyrobit libovolné množství. Jsou jen „papírové“ a až příliš připomínají předvolební protitah proti ČSSD.

Pochopil to zřejmě i Jan Hamáček, který sice snížení deficitu uvítal, ale vycítil jisté nebezpečí. „To je jistě pozitivní zpráva, kterou jako předseda vládní strany vítám. Současně to ale vyvolává naléhavou otázku: Co tedy bude s růstem platů ve veřejné sféře? ČSSD už několik týdnů jasně říká, že podporuje požadavky  ČMKOS na jejich růst,“ reagoval ostražitě.

Hamáček dodal, že chce toto téma otevřít na nejbližším jednání vlády. „Představa, že bychom do konce týdne neměli na stole rozhodnutí, jak a o kolik platy porostou, je pro mě nepřijatelná,“ uzavřel. Kolikrát už ovšem v posledních měsících vyslovil „zásadový“ postoj, co je pro ČSSD nepřekročitelné, a jak to dopadlo.

Kosmetické snížení schodku

Pravicová opozice považuje náhlý obrat Schillerové za kosmetický. Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer (TOP 09) schodkový rozpočet v době ekonomického růstu odmítá jako neodpovědný. „Jako by v tom rozpočtování nešlo o to, jak se rozpočet vyvíjí, co to bude znamenat pro příští léta, ale jde o to, co dnešní rozpočet nyní udělá s dnešními voličskými preferencemi,“ řekl v nedělní debatě v České televizi.

Podobný názor má ODS. „V době mnohaletého ekonomického růstu je správný jediný schodek, a to nulový!“ míní její ekonomický expert Jan Skopeček. „Vlády s dominantním vlivem hnutí ANO prohospodařily období prosperity vhodné pro strukturální změny a ozdravění veřejných financí. Navíc ve chvíli, kdy se rozpočtový plán a výsledek hospodaření ministrům financí za hnutí ANO tak dramaticky každoročně liší, má tato informace nulovou vypovídající hodnotu.“

Zrušíme černé duše?

Podobně se Alena Schillerová chová, když oznámila „snížení počtu úředníků“. To zní hezky poté, co jich tisíce nabrala předchozí vláda, a kvůli novým kontrolám a administrativním povinnostem typu EET a kontrolním hlášením DPH bobtnalo zejména ministerstvo financí.

Jenže i tento plán, první od doby ekonomické krize, kdy se za pravicové vlády počty úředníků reálně snižovaly, zůstane jen na papíře. Ministerstvo financí chce škrtnout část neobsazených míst, která mají ministerstva jako rezervu, ale dostávají na ně ze státního rozpočtu peníze. „Zrušíme dva tisíce černých duší,“ oznámila Schillerová.

O skutečném snižování počtu úředníků nemůže být ani řeč. Ministerstva pouze přijdou o část prostředků, čímž se částečně „vykompenzuje“ uvažované navyšování platů. Prokoukne tuto hru ČSSD? První reakce Jana Hamáčka na plošné škrty neobsazených míst jsou rozpačité. Přitom prostor pro výrazné snižování počtu úředníků tu nepochybně je. Například v resortech, kde se správní agendy dublují s krajskými úřady.

Heslo „snižujeme počty úředníků“ je tak jen další prázdným předvolebním slibem a floskulí Babišovy vlády. A bude jich přibývat.

Není zde článek celý?