Šojgu varoval před nebezpečím konfliktů v Arktidě

Arktida se změnila na objekt územních, zdrojových a vojensko-strategických zájmů řady států, což může způsobit zvyšování konfliktního potenciálu v tomto regionu, prohlásil ruský ministr obrany, armádní generál Sergej Šojgu na zasedání kolegia vojenského rezortu.

„Ochrana národních zájmů Ruska v Arktickém regionu a jeho aktivní rozvoj jsou i nadále prioritami činnosti ozbrojených sil. Dnes se změnila Arktida v objekt územních, zdrojových a vojensko-strategických zájmů řady států. Může to způsobit zvyšování konfliktního potenciálu v tomto regionu,“ řekl Šojgu.

Podle jeho slov se v současné době nacházejí v severních šířkách ledoborci Ruska a také Jižní Koreje, Švédska, Německa, USA a Číny.

Ministr obrany zdůraznil, že pro adekvátní reagování na existující a prognózované hrozby pokračuje Severní loďstvo i nadále v realizaci Komplexního plánu MO pro rozvoj možností skupin sil a vojsk v Arktidě na období do roku 2020.

„Letos na jaře byly do jeho složení zařazeny ledoborce Ilja Muromec a námořní zásobovací loď Elbrus, v létě fregata Admirál Gorškov a velká výsadková loď Ivan Gren. Končí úřední zkoušky námořního tankeru Akademik Pašin,“ zdůraznil šéf obranného rezortu.


Není zde článek celý?