Soud řeší obchody s vojenským materiálem. Měly být nevýhodné pro stát

Pražský městský soud se zabývá kauzou převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Týká se obchodů s vojenským materiálem z let 2009 až 2013. Podle obžaloby nebyly pro stát výhodné. Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí čtyřem obviněným až 12 let vězení.

Mezi obžalovanými je bývalý ředitel státního Vojenského opravárenského podniku (VOP) Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman, jeho zástupce Roman Pavlík a generál Vladimír Halenka. Ten řídil vojendou logistiku.

Ministerstvo obrany na převedlo VOP například obrněný transportér nebo bojová vozidla. Škoda má činit sedm milionů korun. Třetí obchod zastavil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek.

Picek u soudu řekl, že se mu cena u posledního obchodu zdála nízká, a proto ji nechal prověřit a nakonec zrušit. Kvůli nejasnostem pak dal podnět na vojenskou policii.

Případ vypukl na začátku března 2015, kdy byli podezřelí obviněni. V hledáčku policie byli nejméně dva roky předtím. Policie předloni kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada, jehož firma měla v některých obchodech figurovat jako konečný zákazník.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?