Soukromá oslava. V Rakousku okomentovali pozvání Putina na svatbu ministryně zahraničí

Přítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina na svatbě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové nemá vliv na rakouskou zahraniční politiku, řekl mluvčí ministerstva zahraničí republiky agentuře APA.

Dříve zástupce Evropského parlamentu ze strany Zelených Michel Reimon vyzval Kneisslovou, aby podala demisi. Podle něho by federální kancléř Sebastian Kurz měl nabídnout její demisi prezidentovi Alexandrovi van der Bellenovi, pokud to sama dobrovolně neudělá.

„Především je to privátní oslava a soukromá návštěva, to neznamená žádnou změnu v postavení zahraniční politiky Rakouska,“ uvedl zástupce rakouského ministerstva zahraničí.

Pracovní návštěva

Zároveň agentura vysvětlila, že příjezd Putina na svatbu je považován za pracovní návštěvu a je doprovázen obvyklými bezpečnostními opatřeními při návštěvě zahraničního hosta státu.

Na bezpečnost budou dohlížet stovky policistů v jižním Štýrsku, uvedla agentura. „Ruská strana bude platit svoje náklady,“ dodal mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něj Kneisslová uhradí náklady na slavnost, včetně prostředků za soukromou bezpečnostní firmu. Policejní náklady převezme rakouská strana, ale zástupce policejního oddělení federálního státu Štýrsko Fritz Grundnig dosud nebyl schopen poskytnout přesné údaje.

Mezi hosty pozvanými na svatbu je i kancléř Sebastian Kurz, který se tak může setkat s Putinem. Prezident Alexander van der Bellen nebude mezi hosty, potvrdil mluvčí federálního prezidenta agentuře.

Také se poznamenává, že přípravy Putinovy návštěvy jsou v plném proudu. Očekává se, že dorazí do Grazu přibližně v poledne. Jak přesně se ruský vůdce dostane na místo svatby, dosud nebylo zveřejněno.


Není zde článek celý?