Špatné zprávy: Neobvyklá jezera v Arktidě urychlují tání permafrostu

Kolem 24 % severní polokoule je pokryto permafrostem. Na mnoha místech je půda zamrzlá desítky tisíc let. Teď však začíná tát a spolu s tím se uvolňují skleníkové plyny a pradávné choroby.

Výzkum financovaný NASA odhalil dramatické zrychlení tání permafrostu v subpolární oblasti. Tání přispívá nárůst počtu tzv. termokrasových jezer, což jsou jezera vznikající táním podzemního ledu v permafrostu.

„Posledních 60 let místo obvyklých několika centimetrů tání (…) pozorujeme tání do hloubky 15 metrů pod nově vzniklými jezery v údolí Goldstream (na Aljašce — pozn. red.),“ cituje portál Science Alert ekoložku Katey Walter Anthonyovou z Aljašské univerzity.

To může znamenat velký problém. Arktická oblast v sobě uchovává organický uhlík. Dokud je zamrzlý v ledu, tak žádný problém nepředstavuje. Nicméně když začíná led pomalu tát, půdní mikroby ho začínají požírat, což vede k uvolňování oxidu uhličitého a metanu, které přispívají ke globálnímu oteplování.

Vznik tak hlubokých termokrasových jezer posouvá celý proces na zcela novou úroveň. Voda zabírá méně prostoru než led, díky čemuž se v těchto jezerech začíná hromadit voda z dalších zdrojů, jako například déšť či sníh. To pak vede k podmývání permafrostu.

„Během několika desetiletí můžete mít velmi hluboké otvory v zemi — metry či desítky metrů vertikálního tání,“ varuje ekoložka.

Loni vědci odhalili na Sibiři přes 200 nových jezer, ze kterých vybublává metan. Vědci varují, že v příštích desetiletích růst termokrasových jezer uvolní mnohem více uhlíku, než ho mrznoucí jezera opět uzamknou.

„Když se tato jezera vytvoří, tak únik uhlíku již nezastavíte,“ varuje Walterová.


Není zde článek celý?