Spíte s mobilním telefonem? POZOR! Můžete oslepnout

Vědci z americké univerzity v Toledu zjistili, že modré světlo, které v noci vylučují displeje chytrých telefonů, vyvolává ztrátu zraku. Všechno probíhá kvůli vytváření toxické formy retinolu, což je chemická látka, která je obsažena v buňkách sítnice. Informuje o tom list Science Alert.

S věkem dochází k degeneraci žluté skvrny, která zhoršuje zrakovou ostrost a je důvodem asi poloviny případů slepoty u lidí starších 55 let. Zároveň odumírají cévy, které zásobují buňky sítnice. Barva v modrém, šedivém a fialovém rozpětí podle vědců zhoršuje porušení sítnice, ale do dnešních dnů vědci netušili, nakolik je tento vliv vážný.

Vědci zjistili, že ke žluté skvrně dochází kvůli vzniku zkroucené formy retinolu — odvozeného vitamínu A, který má toxický vliv. Tento proces je zvratitelný, u některých lidí je však neefektivní, kvůli čemuž dochází k hromadění patogenní formy. To vede k tomu, že v membráně buněk jsou narušeny funkce fosfolipidů, takže kvůli zvýšené úrovni vápníku buňky mění formu a umírají.


Není zde článek celý?