SRF: Švýcarsko kvůli suchu přechází na přísný režim šetření pitné vody

Dlouhodobé letní sucho ve Švýcarsku vyvolalo silný nedostatek pitné vody, informuje televizní stanice SRF. V mnoha kantonech zásoby životodárné vláhy mizí a přírodní zdroje vysychají. V této souvislosti místní orgány vyhlásily přísný režim šetření, když zakázaly napouštění bazénů, mytí vozidel a zalévání květin, uvádí švýcarská televizní stanice.

Postupně se situace se suchem ve vysokohorské oblasti stává nebezpečnou. Například tady v Schänisu v kantonu St. Gallen je pro některé vysokohorské farmy situace natolik kritická, že musí dodávat vodu vojenskými vrtulníky. Vodou zásobují třeba horské pastviště Oberbetruns.

Dokonce i v horách vysychá stále více zdrojů vody. Mezitím v nížinách místní orgány stále častěji zakazují mytí aut, zalévání záhonů a napouštění bazénů. V kantonu Thurgau bylo obyvatelstvo vyzváno, aby nezalévali květiny. Ale šetřit s vodou musí nejen soukromé domácnosti.

Například farmáři v Göttingenu (Německo) stále zažívají velký nedostatek vodovodní vody na zalévání polí, oranišť a ovocných sadů. Situace je i tak velmi obtížná. Od poloviny července platí zákaz na čerpání vody z malých vodních zdrojů.


Není zde článek celý?