Srpnové hejtování poslance Volného aneb Diagnóza SPD

Poslanec Lubomír Volný (SPD) předvedl neotřelé myšlenkové pochody v předvečer padesátého výročí sovětské invaze do Československa. V této souvislosti se agresivně pustil do obhajoby Putinova Ruska způsobem, nad kterým zůstává rozum stát.

Skutečnost, že Okamurův antisystémový spolek, který má zásadní problém s tradiční zastupitelskou demokracií, sdružuje panoptikum bizarních roznerovských figur, neúspěšných přeběhlíků a bezpáteřných pragmatiků, je sice známa. Známý konspirátor Volný ovšem opět posunul laťku. Na svém twitterovém účtu zveřejnil zvláštní vzkaz.

„21. srpen je u nás svátkem všech rasistů, xenofobů a primitivních hejtrů. V tomto období se smí legálně vyřádit na jediné zemi a jediném národě, který je u nás regulérně povoleno nenávidět,“ svěřil se.

Svátek rasistů, xenofobů a primitivů

Samozřejmě je divné, že se takto vyjadřuje člověk zastupující hnutí, kde se to podle působení nemála jeho sympatizantů na sociálních sítích hemží „rasisty, xenofoby a primitivními hejtry“, ale to teď není podstatné. Podstatnější je nazření, jak na výročí zahájení okupace „bratrských vojsk“, která naši zemi uvrhla do dvou dekád tuhé komunistické normalizace v moskevském područí, nahlíží jeden z ústavních činitelů, poslanec Parlamentu České republiky.

Obecně je pozoruhodné sledovat rojení místní kremelské páté kolony, zejména komunistů a okamurovců, která se pokouší odváděním pozornosti od podstaty tehdejších událostí vytvářet virtuální legendu.

Nesmyslně vypouští výklady, že Rusko není totéž co Sovětský svaz, což nikdo netvrdí. Situace se opravdu zásadně změnila a dnes invaze tohoto typu nehrozí, už jen díky našemu ukotvení v západních strukturách NATO. Jenže v posledních několika letech se Putinovo vedení jeho imperiální politice přibližuje mocnými tempy a zavírat před tím oči je naivní, nebo nebezpečně účelové.

Uznejte okupaci Krymu

Prezident Miloš Zeman, který stojí v čele této fronty, se rozhodl alespoň mlčet. Dá se to pochopit. Jako agent Kremlu nesmí, a to je možná dobře. Loni v říjnu jako první evropský politik navrhl na půdě Rady Evropy smířit se s ruskou anexí Krymu a navrhnout Ukrajině finanční kompenzace. Vystupoval zcela v rozporu s postoji západních spojenců. Kdyby takto ve vztahu k východní Evropě uvažovali Reagan a Thatcherová koncem osmdesátých let, okupovali by Sověti naši zemi dodnes.

Agent Falmer zase v duchu starých dobrých komunistických tradic dezinformuje, že Rusko nemá s okupací nic společného. Za všechno prý mohou Ukrajinci. Nejenže to je věcně pomýlený blábol. Snaží se i zastřít skutečnost, že „vlastenecký“ étos současného Kremlu považuje rozpad Sovětského svazu za chybu a Vladimir Putin by ho nikdy nepřipustil. Naopak stále více propagandisticky oživuje „světlé stránky“ budování socialismu v Leninově i Stalinově éře, což bylo patrné i u aranžmá olympijských her v Soči.

SPD vstřícná zájmům Kremlu

Program hnutí Svoboda a přímá demokracie musí kremelskému vedení lahodit. Mezi hlavní teze, jak už vyplývá z jeho názvu, patří krajně levicový koncept demontáže parlamentní demokracie, vystoupení z EU a NATO. „NATO mi opravdu vadí,“ říká dnes Tomio Okamura, který ještě nedávno považoval za nejdemokratičtější systém komunismus.

Okamurův projekt ruší parlamentní demokracii. „Zastupitelská demokracie je mrtvá a nedá se reformovat. Jediným řešením zůstává přímá demokracie,“ říkal třeba zmiňovaný poslanec Volný před loňskými volbami.

Vládlo by se pomocí závazných referend, která by bylo možné vypisovat téměř ke všemu. K jejich vypsání by stačilo 100 tisíc podpisů, což bohatě obsahuje Okamurův facebookový fanklub, a výsledek by byl platný při jakékoli účasti. Srovnání s ojedinělým švýcarským systémem silně pokulhává nejen provedením, ale i srovnáním historické tradice a politické kultury.

Styďte se!

Vraťme se ale k poslanci Volnému. Nikdo mu nebere jeho otevřeně rusofilní sklony, to už k SPD tak nějak patří. Ani jeho výběr svátků, které preferuje. Těší se například na koncert Alexandrovců při příležitosti 90. výročí jejich založení. „Krásné výročí. Určitě si na jejich koncert zajdu a rád se tam potkám s tisíci dalšími lidmi dobré vůle, kteří netrpí záchvaty uměle přiživovaného protiruského rasismu a xenofobie. Rusofobové, styďte se!“ vyznává se na Twitteru.

Jen se nelze zbavit dojmu, že jeho emotivní výlevy jsou už na hraně diagnózy. Diagnózy SPD.

Není zde článek celý?