Stuchlík vytažený z klobouku. Primátor není králík, kterého lidem nabízí kouzelník

Na pražského primátora kandiduje za Babišovo hnutí ANO Petr Stuchlík ze Zlína. Kde se vzal tu se vzal. Objevil se, jako by ho přineslo nějaké kouzlo.

Nahradil původního kandidáta Patrika Nachera, který má za sebou klasickou dráhu konjunkturalisty: Start v ODS, pak byl v Unii svobody a pak vstoupil do Babišova hnutí ANO.

Jakkoli je Nacherův politicko-ideový vývoj komický, tak mu ale musíme přiznat, že představuje ještě časy, kdy se lidé na kandidátky dostávali skrze mandát svých spolustraníků. Ti mu dali důvěru v demokratickém hlasování a po diskuzi o programu. Nacher má tudíž dokonce, což je v hnutí ANO dost výjimečné, zřetelné politické vzdělání a názory. Třebaže dost flexibilní. Už tedy málem kandidoval na primátora.

Jenže pak si nebohého pana Nachera prohlédli marketingoví experti Andreje Babiše a řekli ne! Mandát nemandát, pan Nacher není dostatečně sexy a s ním by hnutí ANO nedostalo v Praze moc hlasů.

A kde se vzal tu se vzal, jako když se vytáhne králík z klobouku, zjevil se nám tu pan Stuchlík, který se prý může pochlubit velikými manažérskými úspěchy. Mimo jiné z poskytování půjček na vysoké úroky. Právě proto si už pan Stuchlík vysloužil na sociálních sítích tuny veselých příspěvků.

Když si uvědomíme, jak důkladně Andrej Babiš zdůrazňuje, že není politik, tak je jasné, že Petr Stuchlík odpovídá duchu této strany-nestrany politiků-nepolitiků více, než Patrik Nacher.

Pan Stuchlík opravdu není žádný politik. Je to králík, kterého kouzelník Babiš vytáhl z klobouku. Stuchlík nedošel na kandidátku skrze postupnou cestu přesvědčování a získávání mandátu v místních organizacích, jak se to dělá v klasických stranách. A nepředstavuje tudíž v politickém smyslu doslova vůbec nic. To je v hnutí ANO přednost. Jen by si měl dávat pozor, aby si tuto kýženou vlastnost dokázal zachovat. Jakýmsi zmateným hnutím mysli totiž už došel k tomu, že by se potřeboval nějak definovat, a tak se svěřil v novinách svého šéfa, že sice pojmy „pravice“ a „levice“ považuje za přežitek, ale v hnutí ANO chce posílit „liberální proud“.

Tak to je fantastická a cenná informace! V hnutí ANO máme jakési ideové proudy! Jak asi vypadají? A jak přesně funguje ten „liberální proud“? Možná je to právě ten proud, v němž se už utopili Robert Pelikán, Martin Stropnický a profesor Zlatuška. Tento proud ovšem zjevně právě vysychá. Na to je potřeba pana Stuchlíka upozornit.

Jsou tu ale jakési jiné a více perspektivní proudy v hnutí ANO, které tuto stranu dovedly k parlamentní spolupráci s komunisty a okamurovci a k vládní koalici se zbytky ČSSD. Že by v hnutí ANO byl také proud komunistický či proud fašistický? A jak tyto proudy mezi sebou soutěží? Samé otázky!

Přestaňme si ale dělat legraci z členů hnutí ANO. Všichni dobře víme, že jediné rozhodující proudy v této straně tečou hlavou pana předsedy. Jediná faktická pluralita a jediná skutečná diskuze v takto ustrojené straně, probíhá v hlavě nejvyšší hlavy, která je hlavou všech hlav.

Jestli to tedy až takhle bude pan Stuchlík přehánět s politickými idejemi a se samostatnou tvorbou názorů, tak nebude mít v hnutí ANO na růžích ustláno. Je to totiž spíše nepolitické hnutí pro všechny.

Pan Stuchlík ale v této straně naději má. Opravdu se nemusíme o něj bát, není to politik. Nedostal se na kandidátku skrze prosazování programu a myšlenek, takže odpovídá potřebám nepolitické strany. Je to pouze herec, který prošel castingem a dostane roli. A režisér se bude dívat, jak tu roli zvládá. Pro tuto roli ho vybrali marketingoví experti, kteří pracují pro Andreje Babiše, aby zakryli ten ohromný průšvih, který zbyl po čtyřech letech vládnutí hnutí ANO v hlavním městě.

Nominace kandidátů na vrcholné řídící pozice tímto způsobem, který je typický pro autokratickou vůdcovskou stranu je sama o sobě skandální. Králík vytažený kouzelníkem z klobouku je popřením demokratického politického systému, v němž mají lidé prosazovat v demokratických strukturách politických a hodnotově ukotvených stran své názory a programy. To, co předvádí Babišova nestrana, to je nastolování simulované demokracie, kde žádný mandát členů, žádná ideová a programová diskuze nemá smysl, protože faktické rozhodování má v rukou místo členstva nevolený marketingový manažér a konečné slovo má Vůdce. Autokratický model je opakem demokracie.

Stuchlík vytažený z klobouku je symbolem toho, jak se nedělá demokratická politika a jak nemá vzniknout primátor.

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?