Studie: Čína, největší „znečišťovatel" světa, dosáhla uhlíkového cíle o 12 let dříve

Čína, největší světový zdroj uhlíkových emisí, které způsobují oteplování planety, možná dosáhla cíle, který slíbila splnit na pařížské klimatické dohodě do roku 2030. To je závěr, ke kterému dospěli vědci, kteří zkoumali předpokládanou produkci uhlíku v zemi v letech 2007 až 2016. Výsledky výzkumu jsou zveřejněny v časopise Nature Geoscience.

„Jsou schopni zvládnout poměrně významný hospodářský růst, ale také během posledních několika let dokázali stabilizovat své emise,“ řekl Dabo Guan, profesor ekonomiky klimatických změn na Univerzitě východní Anglie v Británii.

Guan a jeho kolegové odhadují, že čínské emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů vrcholily v roce 2013 při zhruba 9,5 miliardách tun, píše Nature Geoscience. Čísla klesla na přibližně 9,2 miliardy tun v roce 2016, což byl poslední rok studia. Zatímco jiní pozorovatelé říkají, že je to nepatrná změna, každá tuna CO2, která není uvolněna, poskytovala více prostoru pro dýchání v celosvětovém boji o udržování globálních průměrných teplot v rozmezí 1,5 až 2 stupně Celsia (2,7 až 3,6 stupně F) v předindustriální době.

„Netvrdím, že jde o výrazný pokles, ale je to stabilní,“ řekl Guan.


Není zde článek celý?