Syrská protivzdušná obrana je ve stavu pohotovosti

Agentura Al Masdar s odkazem na místní média oznámila, že syrská protivzdušná armáda byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti. Nejspíše se jedná o reakci na slova poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona, který pohrozil vojenskou akcí, pokud Damašek použije chemické zbraně.

Na pozadí příprav syrských ozbrojených sil k zahájení vojenské operace v Idlibu na severozápadě země se napětí v regionu zostřuje. Bolton varoval, že pokud syrská armáda použije chemické zbraně, tak Spojené státy přijdou s vojenskou odvetou. V pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž pohrozil, že v případě chemického útoku Paříž přijde s vojenskou reakcí.

Naopak ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že ozbrojenci v Idlibu chystají provokaci chemického útoku.

Zdroje agentury Al Masdar uvedly, že jednotky protivzdušné obrany dostaly povel připravit se k útoku proti Damašku. Syrská vláda však tyto zprávy zatím nekomentovala.

USA, Británie a Francie provedly raketový útok proti Sýrii v dubnu letošního roku. Příčinou bylo údajné použití chemických zbraní ve východní Dúmě.

V červenci experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) prohlásili, že na místě chemického útoku našli organické látky, které obsahují chlór, avšak neobjevili žádné stopy po nervové paralytické látce, která měla být použita během útoku.


Není zde článek celý?