Tak to je bomba! Transparency International objevila, že má Babiš konflikt zájmů

Občas se stane, že se člověk u poslechu rozhlasu nahlas rozesměje. Třeba u zprávy, že ředitel organizace „Transparency International ČR“ David Ondráčka vyslovil podezření, že premiér Andrej Babiš ovládá holding Agrofert a také vlastní média.

Tak to je bomba! Objev století!

A co teprve, kdyby se toto vážné podezření prokázalo? Už víte, co si s tím počneme? Jestli nevíte, tak si můžete přečíst zprávu České tiskové kanceláře. Podle ní totiž TI podává ve věci tohoto podezření podnět Městskému úřadu v Černošicích. Jednalo by se totiž o konflikt zájmů a ten má řešit v přestupkovém řízení obecní úřad. Andrej Babiš spadá podle svého bydliště pod Černošice a právě tato obec tedy stojí před rozhodnutím, zda premiér náhodou nespáchal přestupek.  Podle litery zákona by totiž šlo právě o „přestupek“, což je – jak praví definice – „deliktní jednání nižšího stupně závažnosti“.

A co se bude dít, když v Černošicích dospějí úředníci k názoru, že premiér spáchal tento čin nižšího stupně závažnosti? Inu bude muset zaplatit pokutu. Asi se ptáte kolik to bude? 500 Korun? Nebo snad i tisícovku? Situace může být posouzena jako vážná a pak by se mohlo jednat i o pokutu 250 tisíc korun. Vzhledem k rozsahu Babišova majetku je to asi tak totéž, jako by normální člověk dostal pokutu 10 haléřů. Zisk Agrofertu totiž minulý rok činil 4,8 miliardy korun. Jediným příjemcem tohoto zisku je přitom skrze naprosto formální a tudíž komediantské svěřenské fondy právě Andrej Babiš.

Jistě, že je dobře, že se tím Transparency International konečně zabývá. Pozdě, ale přece. Jen se přitom nelze ubránit hořkému úsměvu. Transparency International kupříkladu připomíná, že podle zákona o střetu zájmů je členům vlády zakázáno být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas či televizi nebo vydávají noviny. To se přeci děje už několik let a už jsme si tu všichni mysleli, že je to jedno, protože pan premiér dal přeci jasně najevo, že na něj se zákony nevztahují.

Když vídíme, jak se naše veřejnoprávní média náhle a jen díky organizaci Transparency International věnují věci, o níž víme už dlouhé roky, tak si bezděčně uvědomíme, v jakém tu žijeme blázinci. Zjevná pravda je tu totiž zásadně zjevnější, když ji vysloví Transparency International. Kdyby na tu zjevnou pravdu tato posvátná organizace nepřišla, tak bychom měli i nadále dělat, že tu zjevnou pravdu neznáme. A kdyby ji vyslovil někdo, kdo nemá razítko na posvátnost, tak je to exot a škarohlíd, který nepřeje Babišovi.

Nyní se tedy moc těšíme, až obecní úřad zjistí, zda náhodou nedošlo k činu nižšího stupně závažnosti. Bůh ochraňuj město Černošice!

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?