Total opustil Írán. Teherán hledá náhradu

Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne oznámil, že francouzská ropná společnost Total oficiálně opustila Írán. Oznámila to íránská státní televize.

„Total oficiálně odstoupil od dohody na rozvoj projektu Jižní Párs 11. Uplynuly už více než dva měsíce, co společnost ohlásila odstoupení od dohody,“ cituje Zangáneho agentura ICANA. Dále dodal, že v současnosti v Íránu hledají další společnost, která by mohla Total nahradit.

12. srpna íránská agentura IRNA oznámila, že Total nahradí Čínská národní ropná společnost (CNPC).

Naleziště Jižní Párs v Perském zálivu má největší zásoby zemního plynu na světě. Naleziště bylo objeveno v roce 1990 a první těžba začala na konci roku 2002. Projekt je rozdělen do třiceti fází. Společnost Total vstoupila do projektu v roce 2017. Jeho rozvoj však ohrozilo americké odstoupení z jaderné dohody s Íránem, ke kterému došlo v květnu tohoto roku. Po tomto rozhodnutí společnost Total varovala, že pokud se jí nepodaří zajistit si výjimku z amerických sankcí, bude muset projekt opustit.

Spojené státy 7. srpna uvalily první balíček sankcí proti Teheránu, který mimo jiné zakazuje Íránu kupovat americké dolary, obchodovat se zlatem a dalšími cennými kovy a uskutečňovat mezinárodní platby v íránské měně. Další balíček bude uvalen 4. listopadu a bude cílit na íránský ropný průmysl.


Není zde článek celý?