Turecko se připravuje k dalším operacím v Sýrii

Turecko se nachází v posledním stádiu přípravy k dalším vojenským operacím v Sýrii, řekl prezident Tayyip Erdogan.

„Jsme v posledním stádiu přípravy k připojení nových regionů k regionům v Sýrii, kde jsme zajistili stabilitu prostřednictvím operací Štít Eufratu a Olivová ratolest. S boží pomocí v nejbližší budoucnosti osvobodíme i nová území, zajistíme na nich bezpečnost. Počet lidí, kteří se vrátili z naší země do míst, kde jsme zajistili bezpečnost, dosáhl čtvrt milionu,“ cituje Erdogana agentura Anadolu.

Turecká armáda v srpnu 2016 zahájila operaci Štít Eufratu proti ozbrojencům teroristické skupiny Islámský stát*, s účastí syrské opozice dobyla pohraniční město Džarábulus na severu Sýrie a také Al-Báb. Turecký premiér Binali Yıldırım koncem března 2017 oznámil úspěšné ukončení operace.

Generální štáb tureckých ozbrojených sil vyhlásil 20. ledna zahájení operace Olivová ratolest proti kurdským útvarům v syrském Afrinu.

Současně s Tureckem tam působí bojovníci Syrské svobodné armády (SSA). Turecký prezident Erdogan 18. března oznámil, že město Afrin přechází pod kontrolu turecké armády a SSA.

Syrská vláda odsoudila jednání Turecka v Afrinu a prohlásila, že toto území je neoddělitelnou součástí Sýrie. Moskva v souvislosti se situací v Afrinu vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti a k respektování územní integrity Sýrie. Koalice USA zaké vyzvala Turecko ke zdrženlivosti a prohlásila, že operace v Afrinu „odpoutává pozornost“ od boje s IS*.


*Teroristická organizace zakázaná v Rusku.


Není zde článek celý?