Turecko zareagovalo na americkou výzvu o vzdání se nákupu S-400

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu odpověděl na výzvy americké strany, aby se Turecko vzdalo nákupu ruských protiletadlových raketových komplexů S-400.

úterý šéf Pentagonu James Mattis prohlásil, že USA nedoporučují Turecku nákup S-400. Označil přitom tuto otázku za svrchované právo Ankary.

„Musíme hájit náš vzdušný prostor. To je naše povinnost. A musejí to chápat. USA nám mohou poskytnout záruky na prodej komplexů Patriot?“ prohlásil šéf tureckého diplomatického rezortu, jehož slova uvádí Hurriyet.

Zmínil se kromě toho o neochotě USA dodávat do Turecka letadla F-35. V souvislosti s tím vyzval americkou stranu, aby se vzdala jazyka vyhrůžek, chtějí-li v Bílém domě urovnat diplomatickou krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi.

„Říkají-li, že mohou dělat všechno, co budou chtít, jako v kovbojských filmech, pak dostanou odpověď,“ dodal Çavuşoglu.

V prosinci 2017 podepsaly Rusko a Turecko úvěrovou dohodu o dodávkách protiletadlových raketových komplexů. Podle dohody si koupí Ankara dvě baterie S-400, které bude obsluhovat turecký personál. Strany se rovněž domluvily na technologické spolupráci v rozvoji výroby Triumfů v Turecku.


Není zde článek celý?