Uklidnění z Litoměřicka: Rath senátorem nebude. Tak špatně na tom region není

Bývalý ministr, poslanec a hejtman za ČSSD David Rath | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

David Rath přišel se svojí novou rolí. Prý bude senátorem za Litoměřicko a Slánsko. Jenže, má šanci? Jaká je situace v regionu? Osloví člověk, jakým je Rath, voliče? Ne. Neosloví. Jeho kandidatura je jen komedií, příležitostí, jak se zviditelnit, možná i zoufalý pokus vyhnout se vězení, do kterého je Rath nepravomocně odsouzen.

Ačkoliv je Litoměřicko součástí Ústeckého kraje, který z pohledu volebních výsledků působí dost děsivě, Ratha tu nezvolí. Sice v Ústeckém kraji volí rádi Zemana, Babiše, Okamuru a komunisty, ale Rath je jiný level. Rath není jejich, tak jako výše uvedení, kteří se rádi stylizují do role jasné volby obyvatel regionu s nejmenším počtem vysokoškoláků, regionu, který obsahuje řadu vyloučených lokalit.

Litoměřicko je ale jiné. Je trvale regionem s nejnižší mírou nezaměstnanosti v kraji. Je okresem, který těží z turistického ruchu, který umí rozvíjet. Je okresem, kde má tradiční pravice stále silnou pozici. A co je nejduležitější, Litoměřicko a Slánsko má své silné a uznávané osobnosti, které léta oddaně pracují pro svůj region. Do senátorských voleb tu nastupují hned dva takoví lidé.

Dlouholetý úspěšný starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč kandidující za ODS a organizátor řemeslných a farmářských trhů, živnostník Libor Uhlík. Tyto dvě osobnosti jsou favority na post senátora za Litoměřicko a Slánsko. Rath je jen prvkem, který volby v tomto obvodu zviditelní.

Obyvatelé obcí na Litoměřicku a Slánsku totiž byli zvyklí na akčního senátora, který oddaně pracoval pro region, byl to především Alexandr Vondra, ale i Zdeněk Bárta. Region potřebuje nástupce za současného nevýrazného Hassana Meziana. Někoho, kdo bude opět jezdit do vesnic, řešit se starosty a obyvateli jejich potíže a pomáhat jim. Takový Rath samozřejmě nikdy nebyl a nebude.

Rath je známý tím, že dokáže poměrně zdatně urážet své oponenty, tím že je arogantní, tím, že se bez práce v terénu vezl na vítězné vlně ČSSD, tím, že žije kdesi u Prahy a tím, že má drahé krabice na víno. Oproti tomu favorité senátorských voleb žijí celý život ve svém regionu, pro který oddaně pracují, jsou slušní a mají za sebou skutečný kus práce, za což se setkávají s uznáním.

Národu tak patří slova uklidnění. Ačkoliv Ústecký kraj při sledování volebních výsledků působí jako region netušených možností, Rath tady senátorem nebude.

Není zde článek celý?