Ukrajina přišla na způsob, jak přerušit projekt Severní proud 2

Obchodní ředitel ukrajinské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko odhalil způsob, jak přerušit ruský projekt Severní proud 2. Svůj pohled na věc nastínil v rozhovoru pro Deutsche Welle.

Vitrenko se domnívá, že výstavbu by mohly přerušit americké sankce, náhlá změna postoje k projektu ze strany Německa a také postoj Dánska, které je zatím jedinou evropskou zemí, která neudělila povolení ke stavbě na svém území.

„Americké sankce jsou velice důležitým faktorem. Důležitým faktorem je ale také postoj Německa, který se v poslední době vyvíjí. Domníváme se, že němečtí politici by si mohli uvědomit, že tento projekt je nebezpečný nejen pro Německo, ale také pro celou Evropu,“ prohlásil obchodní ředitel společnosti.

Berlín by svůj postoj mohl změnit kvůli tomu, že projekt bude bránit ukrajinskému tranzitu, uvedl Vitrenko. Jako argument použil slova německé kancléřky Angely Merkelové, která pronesla, že projekt může být realizován pouze za podmínek zachování ukrajinského tranzitu plynu. Jen Dánsko může pozastavit realizaci celého projektu, pokud neudělí stavební povolení.

Severní proud 2 je politickým projektem, který je zaměřen na zkorumpování evropských politiků a zacílen na rozdělení jednotné Evropy, na zničení evropského projektu. Podobné chápání pozorujeme i na americké straně, otázkou ale zůstává, kdy budou realizovány skutečné kroky,“ řekl Vitrenko a dodal, že Spojené státy už pracují na sankcích souvisejících s realizací projektu.


Není zde článek celý?