USA se rozhodly, že vytvoří analog rakety Kinžal

Americká vojensko-průmyslová korporace Lockheed Martin obdržela zakázku od Letectva Spojených států amerických na vývoj prototypu nejnovější hypersonické balistické rakety s označením ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Tyto informace zveřejnil portál Defence News.

Náklady na vývoj se odhadují zhruba na 480 milionů dolarů. Konečné podmínky této dohody jsou zatím v jednání. Nový typ raket, stejně jako hypersonická raketa HCSW (Hypersonic Conventional Strike Weapon) vyvíjená korporací Lockheed Martin v rámci dubnové smlouvy na 928 milionů dolarů, bude dokončen zhruba v roce 2021. Předpokládá se, že při vývoji raket ARRW budou použity nejnovější zkušební technologie.

V březnu ruský prezident Vladimir Putin ve svém poselství Federálnímu shromáždění představil nejnovější typy ruských zbraní, které dosud nemají ve světe obdoby, a to včetně leteckého raketového komplexu Kinžal. Podle prezidenta tato hypersonická raketa, která je schopna vyvinout rychlost 10 mach (10 rychlostí zvuku), garantuje překonání všech stávajících systémů protiraketové a protiletadlové obrany. Kinžal dopraví jadernou a konvenční hlavici do vzdálenosti až 2 000 km.

K dnešnímu dni se vývojem balistických raket kromě Ruska a USA zabývá také Izrael (Rampage) a Čína (CH-AS-X-13).


Není zde článek celý?