USA zkritizovaly Evropskou unii za vyčlenění finančních prostředků pro Írán

Rozhodnutí Evropské unie o tom, že Íránu vyčlení 20,7 milionů dolarů vysílá špatný signál v nevhodnou dobu, Spojené státy a EU by měly spolupracovat s cílem pomoci obyčejným Íráncům, uvedlo v pátek americké ministerstvo zahraničí.

„Oznámení Evropské unie z 23. srpna o nové platbě ve výši 20,7 milionů dolarů na rozšíření ekonomických a odvětvových vztahů mezi Íránem a Evropou vysílá špatný signál v nevhodnou dobu,“ je uvedeno v prohlášení odboru, které získal Sputnik.

Ve Washingtonu ujišťují, že přidělené finanční prostředky budou místo pomoci lidem v Íránu použity na teroristickou činnost.

„Spojené státy a Evropská unie by měly místo toho raději společně pracovat nad hledáním trvalého řešení situace pro obyčejné lidi v Íránu a nad zastavením nebezpečí, které hrozí regionální a globální stabilitě ze strany íránského režimu,“ je uvedeno v prohlášení.

Ve čtvrtek Evropská komise schválila první balíček financování projektů na podporu udržitelného hospodářského a sociálního rozvoje v Íránu. Je součástí širší řady projektů pro Írán ve výši 50 milionů eur. Bylo oznámeno, že balíček první pomoci bude činit 18 milionů dolarů.


Není zde článek celý?