Úspěch české diplomacie! Vyjednala propuštění dvou Němců držených v Sýrii

Česko vyjednalo v Sýrii propuštění dvou uvězněných pracovníků německé humanitární organizace, oznámilo české ministerstvo zahraničí. Pro propuštěné z Prahy vyrazil vládní speciál, na jehož palubě byl i český ministr zahraničních věcí Jan Hamáček.

„Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ cituje Hamáčka portál Týden. Také s odvoláním na další česká média píšou, že dvojice byla zadržena kvůli nelegálnímu překročení syrské hranice. Jednání o propuštění, která vedla česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, trvala několik týdnů.

Podle webu iDnes by letadlo mělo přistát v Praze v podvečerních hodinách. Osvobození muži budou následně předáni zástupcům velvyslanectví své země. Další detaily se neupřesňují v souvislosti se zákonem o utajovaných informacích a kvůli bezpečí obou pracovníků německé neziskové organizace.

Hamáček se také sešel se svým syrským protějškem Wallidem Muallemem. Podle jeho slov se Praha zachovala správně, když si zachovala velvyslanectví v Damašku, díky čemu mohla spolupracovat se Sýrií a objektivně sledovat vývoj událostí v zemi. Hamáček na svou stranu zdůraznil, že Česko podporuje přátelský syrský lid a doufá v co nejrychlejší politické vyřešení krize.


Není zde článek celý?