V Maďarsku našli vysvětlení, proč Ukrajina dosud není v EU

Problémy Ukrajiny se vstupem do EU a NATO vznikají výhradně vinou Kyjeva, prohlásil mluvčí maďarského ministerstva zahraničí Tamás Menzer.

„Ukrajina není schopna dosáhnout pokroku se vstupem do Evropské unie a NATO z vlastní viny, Maďarsko s tím nemá nic společného,“ praví se ve zprávě.

Podle Menzera nemá Kyjev důvod, aby něco vytýkal maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který dříve zpochybnil reálnost snahy Ukrajiny o členství v EU a NATO.

Diplomat poznamenal, že prohlášení Orbána odráží existující stav. Menzer rovněž zdůraznil, že právě Kyjev podnikl nepřátelské kroky vůči Budapešti, když přijal zákon o vzdělání omezující práva národních menšin.

„Znamená to, že Ukrajina porušila své mezinárodní závazky, včetně v rámci asociační smlouvy s EU a programu příprav na vstup do NATO,“ praví se ve zprávě maďarského ministerstva zahraničí.

Ministerstvo vyslovilo naději, že Kyjev vrátí národním menšinám odňatá práva.

Den předtím vyslovil Kyjev protest maďarskému chargé d’affaires na Ukrajině Lászlu Pappovi v souvislosti s „nepřátelskými kroky“ Budapešti. Ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo zejména poslední prohlášení maďarského premiéra Viktora Orbána ohledně eurointegračních a severoatlantických snah Ukrajiny, jež nejsou v souladu s politikou EU, za nepřijatelná.


Není zde článek celý?