V Pekingu okomentovali zprávy o účasti čínských jednotek v konfliktu v Sýrii

Čínský zvláštní vyslanec pro Sýrii Sie Siaojan v pondělí popřel zprávy arabských médií, podle kterých je Peking připraven vyslat do Sýrie své ozbrojené síly. Podle něj se jedná o špatnou interpretaci politického kurzu země.

Na začátku měsíce některá syrská média informovala o tom, že čínské jednotky již bojují v provincii Idlib po boku syrské armády. Vyslanec tuto informaci důrazně popřel.

„Před nedávnem se v některých médiích objevily spekulace o tom, že se Čína hodlá zapojit do syrského konfliktu. Jedná se o špatnou interpretaci čínské politiky,“ uvedl čínský vyslanec. Tato arabská média, která uveřejnila tyto informace, později dodala, že Čína nemá v Sýrii žádnou vojenskou přítomnost. Čína důrazně prosazuje urovnání konfliktu pouze mírovými prostředky… Čína nikdy do Sýrie nevyslala své vojáky,“ dodal Sie.

Podle něj rekonstrukce nebude možná, dokud v zemi nebude zajištěna bezpečnost.

„Doufáme, že mezinárodní společenství se soustředí na poválečnou rekonstrukci a zúčastní se tohoto procesu, neboť to není záležitost jednoho nebo dvou států,“ uvedl.

V červenci Čína a Evropská unie potvrdily svou podporu rezoluce číslo 2254 Rady bezpečnosti OSN, která volá po všeobecném příměří v Sýrii a inkluzívním politickém procesu. Strany rovněž vyzvaly k ochraně civilistů a zajištění přístupu do dotčených oblastí. Rezoluce 2254 byla jednohlasně přijata v prosinci 2015.


Není zde článek celý?