V SAR promluvili o tom, kdo zaútočil na ruské novináře

Na ruské novináře, kteří ve Středoafrické republice (SAR) natáčeli dokumentární film, zaútočilo celkem 10 osob. Informovala o tom stanice Radio Ndeke Luka.

Podle radiostanice byli Orchan Džemal, Alexandr Rastorgujev a Kirill Radčenko napadeni kolem šesté hodiny večer nedaleko Sibutu.

„Zástupci bezpečnostních složek je požádali, aby neodjížděli, jelikož už byla tma. Oni ale trvali na svém a odjeli,“ uvedl místní úředník Marcelin Yoyo.

Podle jeho slov měli všichni pachatelé na hlavně turban a hovořili pouze arabsky.

V misi MINUSCA, což je mise OSN týkající se stabilizace v SAR, prohlásili, že těla Rusů byla nalezena v odstaveném voze zhruba 33 km severně od Sibutu.

Vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení a prohlásil, že je připraven pomoci africkým zákonodárcům při vyšetřování tohoto zločinu.

Všichni tři na místě pracovali pro Centrum pro řízení vyšetřování Michaila Chodorkovského. Novináři v zemi natáčeli dokumentární film o životě v SAR, ale přitom neměli akreditaci. Záznamy o poslední komunikaci s novináři pochází z neděle.

Později zdroj, který je se situací dobře obeznámen, uvedl, že u zemřelých byly objeveny propadlé průkazy různých médií.

Cíl útoku není znám. Jedna z verzí ale hovoří o možné loupeži.

Na situaci osobně dohlíží ministr zahraničí Sergej Lavrov a pracovníci ministerstva vynakládají veškeré své úsilí k zjištění bližších informací o tom, co se stalo.

Ministerstvo zahraničí pomůže těla zesnulých Rusů převézt do vlasti.


Není zde článek celý?