Vědci našli prostředek pomáhající mnoho jíst a netloustnout

Látky používané v přípravcích k léčení glaukomu jsou schopné zabránit nabírání váhy dokonce i při jídelníčku s vysokým obsahem tuků, píše The Independent.

Vědci z Yaleovy univerzity v USA zjistili, že při odstranění určitých genů střevní buňky nepropouštějí tukové molekuly do organismu. Myši, které tyto geny neměly, osm týdnů jedly stravu s vysokým obsahem tuků a nepřibíraly na váze, zatímco jejich obyčejní příbuzní začali rychle tloustnout.

„Tuky odcházely z organismu s exkrementy, aniž by se dostaly do oběhového systému, protože myši prakticky nepřibíraly na váze, nehledě na stravu bohatou na tuky,“ vysvětlil Dr. Feng Zhang, jeden z autorů výzkumu.

Vědci našli skupinu přípravků s podobnými účinky a přitom už otestovaných na lidech. Používají se především k léčení glaukomu. Při zavádění do organismu myší také zastavily proces vstřebávání tuků ve střevě.

Podle názoru autorů výzkumu na základě těchto přípravků bude možné vytvořit nové prostředky k boji proti obezitě. Nicméně při používání lidmi mohou mít i negativní vedlejší účinky, spočívající v bránění vstřebávání živin, upozorňují vědci.


Není zde článek celý?