Vědci promluvili o nebezpečí úplné alkoholové abstinence

Vědci z Velké Británie a Francie zjistili, že lidem, kteří se zcela vzdali alkoholu nebo pijí méně než 140 gramů čistého lihu týdně, se zvyšuje riziko demence. Se závěry vědců se lze seznámit na webu EurekAlert!.

Vědci z Francouzského národního institutu zdraví a University College London použili údaje devíti tisíc Britů, kterým v roce 1985 bylo 35-55 let. Tehdy začala dlouhá studie jejich zdravotního stavu. Vědci pravidelně shromažďovali údaje o jejich životním stylu, včetně konzumace alkoholu. Ukázalo se, že za 23 let se demence vyskytla u 397 účastníků pokusu, choroba se průměrně objevila ve věku 76 let.

Nemoc se zhoršovala u těch, kteří se kompletně vzdali alkoholu. Vědci se domnívají, že konzumace 1-14 jednotek alkoholu (10-140 gramů čistého lihu) týdně může ochránit mozek, musíte však brát v úvahu ostatní rizika. Jde o nemoci jater a rakovinu.

Vědci zatím neznají přesný důvod, proč existuje souvislost mezi abstinováním a demencí. Specialisté nevylučují, že výsledky studie mohly ovlivnit nemoci, které vyvolávají stařeckou demenci.


Není zde článek celý?