Vědci vytvořili efektivní preparát proti stárnutí

Vědcům se podařilo najít komponenty, které jsou schopné vyvolat stárnutí buněk v opačném směru.

Během revoluční studie vědci z Exeterské univerzity ve Velké Británii vyvinuli nové komponenty, které nejenže zastaví proces stárnutí buněk v lidském těle, ale také jej spustí opačným směrem. Vědci chtěli, aby člověk udržel zdraví co nejdéle. Jedná se o zdravé stáří, nikoliv o snahu prodloužení života jakýmkoli způsobem.

Během experimentů s buňkami endotelu, který vystýlá vnitřní povrch cév a srdce, v laboratoři vědci zkoumali komponenty, které ovlivňují mitochondrie („buněčné elektrárny“). V použitých vzorcích byl počet stárnoucích buněk snížen o 50 %. Vědci také identifikovali dva faktory složení buněk, které hrají klíčovou roli v tom, kdy a jak endoteliální buňky stárnou.

Výsledky výzkumu otevírají v budoucnu možnost vyvinout metody, které budou ovlivňovat nejen krevní cévy, jež se s věkem zhoršují a tím zvyšují riziko srdečních záchvatů a mozkových mrtvic, ale také i jiné buňky. Teoreticky může jít o lék proti stárnutí.

V červenci vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu zjistili, že vysoký obsah proteinu vinculinu, který se účastní navázání kontaktů mezi buňkami, u hmyzu zabraňuje stárnutí srdce.


Není zde článek celý?