Vědci zjistili nebezpečí dlouhého spánku

Spánek delší než osm hodin může nejen uškodit psychice, ale dvojnásobně zvýšit riziko úmrtí na mozkovou mrtvici nebo kardiovaskulární onemocnění. K tomuto závěru dospěli vědci z britské Keelské univerzity, píše Science Alert.

Odborníci zanalyzovali 74 průzkumů, kterých se zúčastnily více než tři miliony lidí. Ukázalo se, že desetihodinový spánek zvyšuje riziko úmrtí o 30 % v porovnání se sedmihodinovým. Přitom se riziko úmrtí na mozkovou mrtvici zvyšuje o 56 % a na kardiovaskulární onemocnění o 49 %. Špatný spánek rovněž souvisí se zdravotními problémy a o 44 % zvyšuje riziko vývinu srdečních chorob.

Vědci z Albert Einstein College of Medicine v USA dříve zjistili, že správný noční spánek a přísné dodržení cirkadiánního rytmu umožní značně zlepšit produktivitu a cítit se čilý a zdravý.

Dalším dost důležitým faktorem je poloha ve spánku. Správná poloha hlavy a krku potřebuje zvláštní polštář. Experti z Národního fondu spánku USA radí pro úplné a rychlé uvolnění, aby člověk, který spí na zádech, si dal polštář pod nohy.


Není zde článek celý?