Více než čtvrtina Rusů podporuje potlačení pražského jara

Asi čtvrtina Rusů věří, že sovětské úřady udělaly dobře, když nařídily potlačení povstání pražského jara 1968 vojenskou silou. Zhruba 13 % si pak myslí, že tato akce byla chybou. K takovým závěrům dospěl nedávný průzkum.

Podle výsledků průzkumu veřejného mínění celkem 34 % Rusů rozumí historii pražského jara poměrně dobře. Asi 29 % respondentů uvedlo, že o těchto událostech slyšelo, a 35 % lidí uvedlo, že se o nich dozvěděli až od lidí, kteří vedli průzkum. Pouze 2 % respondentů nedokázala na tuto otázku přímo odpovědět.

Z těch, kteří věděli o vývoji situace v Československu v roce 1968, celkem 26 % uvedlo, že sovětské úřady jednaly správným způsobem. Pouze 13 % označilo akce sovětských orgánů za špatné. Asi 25 % uvedlo, že byl v této situaci jen malý rozdíl a je příliš zjednodušené označovat vojenské akce za „správné“ či „špatné“.

Dne 21. srpna 1968 sovětská armáda s podporou několika zemí Varšavské smlouvy nasadila vojska do Československa, aby potlačila pražské jaro, tedy řadu reforem, které se v zemi odehrály. Tento krok byl obecně po celém světě odsouzen a také způsobil rozkol mezi mladými komunistickými režimy ve východní Evropě.


Není zde článek celý?