Vrtěti Českem aneb Dopad lží pana Hampla

Sociálními sítěmi běží zpráva o lžích již dávno zdiskreditovaného „sociologa“ Petra Hampla. Ten přišel s výsledky neexistujícího průzkumu agentury STEM, aby mohl v internetovém pořadu TV Prima tvrdit, že Češi nesouhlasí s naší vojenskou zahraniční misí v Afghánistánu. To vše v době, kdy jsme tam přišli o tři naše vojáky. Morální stránku celé věci raději nechám stranou. Nemůžu ale přejít, jak by mohly bláboly páně Hampla a jemu podobných dopadnout na naše každodenní životy.

Spousta z vás si totiž řekne, že jde jen o bezvýznamnou lež, která nic neovlivní. Navíc buďme upřímní – asi jste ani celou kauzu nepostřehli. Jenže není tak úplně pravda, že by se podobné nesmysly nepodepisovaly na našich životech, tím spíše, když se šíří v médiích a ve větším množství. Stačí se podívat do Velké Británie. Tamní kampaň za odchod země z Evropské unie stála na celé řadě polopravd a smyšlenek. Například ta o 350 milionech liber, které země posílá každý týden do EU, byla sice úplně mimo realitu, ale bojovníci za Brexit na tom postavili své snažení. A referendum dopadlo, jak dopadlo. Nyní začíná britská vláda vytvářet potravinové zásoby, aby měli Britové co jíst v případě „chaotického odchodu“, firmy i samotní podnikatelé se pro jistotu stěhují jinam a celá země může na slušný ekonomický růst v dohledné době zapomenout. To je docela velká cena za pár „bezvýznamných lží“, nemyslíte?

Je pravda, že odborná veřejnost bere většinu Hamplových prohlášení s náležitou rezervou, protože jeho přístup k faktům dobře zná. Jenže to není odborná veřejnost, která pak rozhoduje ve volbách nebo hlasuje v referendech. A většina populace nemá moc prostoru ověřovat každý výrok domnělé autority v médiích. Proto je dobře, že existují weby, které se na to podívají za vás. Brání vás před informačními šmejdy. Ať už jsou to manipulátoři.cz, kteří na zmíněný výcuc z prstu jistého sociologa upozornili nebo demagog.cz, který za vás hlídá ústa politikům, vyplatí se je sledovat. Aspoň když se řeší něco tak důležitého, jako jsou naše zahraniční mise nebo setrvání v Evropské unii. Tak sebou nenechte vrtět. Stačí pro to udělat málo.

Autor je bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?