Vůdce mládežníků Klausovy oblíbené německé strany označil atentátníky na Hitlera za zrádce

Co nového v německé straně AfD, která je oblíbeným spojencem našeho exprezidenta Václava Klause? Vlastně nic tak nového a překvapivého. Nějaké ty resentimenty. Teď se jeden činovník vyslovil, že atentátníci na Hitlera byli zrádci.

Předseda zemské mládežnické organizace AfD v Dolním Sasku Lars Steinke nazval atentátníka hraběte von Stauffenberga zrádcem a uvádí pro to pozoruhodné důvody. Učinil tak 29. července na své soukromé facebookové stránce.

Doslova sděluje: „Stauffenberg byl zrádce, který byl ochoten riskovat miliony životů. Kdo v době ústupových bojů chtěli vyhladit vedení svého státu, aby vytvořil chaos ve vlastních řadách (…), není nepřítelem Hitlera, ale nepřítelem německého vojáka (…) a tedy nepřítelem německého lidu, a tudíž i mým nepřítelem.“

Šéf-mládežník píše, že by likvidace Hitlera nepřinesla pro vojáky na frontě a německé civilní obyvatelstvo žádné výhody. Naopak by to způsobilo ještě více úmrtí. „Spojenci velmi jasně v tomto bodě prohlásili, že chtějí bezpodmínečnou kapitulaci a válka by tak pokračovala i po Hitlerově smrti.“

Vedení AfD v Sasku se po dotazu listu Die Welt už od těchto výroků distancovalo a podle stranických lídrů ve své absurditě neodrážejí názor zemského vedení a ani AfD jako celku. Stauffenberg představuje správnou stranu německé historie a nebyl zbabělec nebo zrádce. Dana Guth, šéfka frakce AfD v parlamentu Dolního Saska, se ale nechtěla vyjádřit k tomu, zda věc bude mít pro Steinkeho nějaké důsledky.

Šéf strany AfD Alexander Gauland prý dokonce podle Die Welt žádal ve čtvrtek Steinkeho vyloučení ze strany a nazval jeho výroky „bezmezným nesmyslem“ a prohlásil, že Stauffenberg je „hrdina německé historie“.

Björn Höcke, předseda stranické poslanecké skupiny v durynském parlamentu zase v roce 2017 vyhlásil, že Německo je jediný národ na světě, která buduje památník své hanby v hlavním městě. Tím myslel památník obětem holokaustu v Berlíně. Jeho výroky o Německu a jeho ohrožení připomínají výroky Hitlera Goebbelse, jen aktualizuje, kdo všechno je nepřítel.

Nemůžeme samozřejmě automaticky prohlásit, že AfD je strana plná obdivovatelů nacistů. Nostalgici po dobách temné minulosti se tam ale objevují, což je dáno jejím krajně pravicovým zaměřením. Se zavádějícími výroky svých činitelů mají ve straně pořád nějaké problémy.

Pozornost vyvolalo třeba to, jak logo mládežnické organizace nápadně připomíná znak nacistických útočných oddílů SA.

repro: www.telegraph.co.uk
Známý německý satirik Jan Böhmermann řekl, že tady není třeba žádného vysvětlování. Logo „znamená přesně to, jak se jeví“. Šéf strany Alexander Gauland si zase zadělal na problémy, když vyhlásil, že nacismus znamená jen skvrnu od ptačího trusu na tisícileté německé historii. Ta nacistická ale podle něj trvala jen dvanáct let. Vzhledem k tomu, že válka znamenala smrt desítek milionů lidí a holokaust, to byla o dost větší skvrna než jen nějaká skvrnka od ptačích výkalů, soudí jeho kritici.

Václav Klaus má pro tuto stranu značnou slabost, protože je mu ideově blízká. Na předvolebním mýtinku AfD v roce 2017 hlásal: „Bitevní seskupení, která stojí na obou stranách, jsou nám všem dobře známá: na jedné straně, a to je moje strana, stojí svoboda, demokracie, tradiční rodina a běžné, v dějinách osvědčené lidské chování, suverenita evropských národních států, patriotismus, zahraniční cesty a pobyty namísto migrace. Na druhé straně stojí politická korektnost, multikulturalismus, humanrightismus, feminismus, genderismus a agresivita homosexualismu, masová migrace, paní Merkelová, pánové Schulz (šéf SPD) a Juncker (šéf EK), nedobrovolná a nespontánní unifikace, centralizace, harmonizace a standardizace Evropy.“

Celkem nás nemůže překvapit, že Klausův souputník Ladislav Jakl chce do senátu kandidovat za Okamurovu SPD. Zatuchlý nacionalismus, odpor ke sjednocování Evropy a velebení národních států, vymýšlení údajných nepřátel a hrozeb, to všechno je těmto lidem společné. „Vlastenci“ a klausovci se teď mohou ozvat, že děláme z Klause a různých jeho jaklíků nacisty. Nikoli, oni jsou především fanatičtí a omezení hlupáčci bažící po nějaké významné roli.

A dělat z těchto lidí hlupáčky je zbytečná práce, protože to už jsou.

Není zde článek celý?