Zástupci OBSE byli puštěni k námořníkům na Ukrajině zadržené ruské lodi

Delegace mise OBSE navštívila přístav Chersonu, kde se nachází zadržený ruský tanker Mechanik Pogodin, a mohla si promluvit s posádkou. Informuje o tom web společnosti V. F. Tanker Ltd.

Podle informací provozovatele lodi se posádka cítí dobře a má veškeré potraviny a léky. Námořníci můžou komunikovat s rodinou v jakoukoliv dobu a při nutnosti mohou i opustit loď. Tanker je připraven odplout, jakmile dostane povolení.

Uvádí se, že inspektoři OBSE nepřijali pozvání na palubu lodi, protože jejich pravomoci se vztahují pouze na území Ukrajiny. Předchozí návštěvu ruského tankeru zablokovala Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU).

Mechanik Pogodin byl v přístavu Chersonu zadržen 10. srpna ukrajinskými úřady. Posádku lodi tvoří 12 Rusů. 16. srpna se na palubu Mechanika Rogodina dvakrát pokusili proniknout neznámí pachatelé. 17. srpna ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan oznámil, že Ukrajina může zabavit ruský tanker, aby byly kompenzovány ukrajinské náklady.

Zástupce představitele ukrajinského prezidenta na Krymu Izet Gdanov 18. srpna oznámil, že tanker je zablokován na tři roky. Zároveň uvedl, že chování posádky je nezákonné, protože na palubu nepustila přístavní inspekci.


Není zde článek celý?