Zemanovská fraška kolem Peroutkova neexistujícího článku pokračuje

Stát bude ve sporu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi zastupovat ministerstvo financí. Proč zrovna toto ministerstvo, když nemá se Zemanovými výmysly o Peroutkovi nic společného? Takže finance. Taky to na sebe mohla vzít Státní veterinární správa nebo celníci.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu bude muset věc Obvodní soud pro Prahu 1 posuzovat znovu, protože podle NS byl použit nepatřičný zákon. Za stát neměla jednat Kancelář prezidenta republiky, ale jiná instituce. Soud také uvedl, že pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, lze žalovat stát a žádat náhradu.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová požadovala omluvu za Zemanovy výroky na adresu Peroutky. Justice jí přiznala nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Mohl by někdo vysvětlit, proč tato fraška pokračuje? Peroutka ten článek nenapsal, neexistuje, není k nalezení nikde v Peroutkově časopise Přítomnost a ani nikde jinde. To by mělo stačit. Jak známo, dokázat neexistenci něčeho nelze. Pokud se to nenašlo, je to třeba jinde. Na dně moře, na Měsíci, v místě, kde se také ukrývá Svatý Grál, na půdě OSN, ve sklepě OSN. Jistě. Dokud ta místa neprojdeme, nemůžeme s jistotou říci, že Peroutka nenechal ono číslo Přítomnosti zničit a nevytvořil přes noc jiné a Zemanovi se dostal do ruky poslední zachovaný exemplář. (A v něm třeba najít Hitlerovy vegetariánské recepty.) Když ale projdete úplně všechno, co vyšlo v Přítomnosti, a všechno, co víme, že Peroutka napsal, a nikde nic, je důkazní břemeno na Zemanovi.

Možná se na počátku skutečně jen spletl, protože rád vykládá věci, které nemá ověřené. Tady se ale dotkl cti druhého člověka a trval na svém omylu, ačkoliv byl z něj usvědčen. Pak se už omyl mění v lež. Vysvětlit si to můžeme jen stařeckou zatvrzelostí nebo testováním, jak daleko může v ohlupování lidí zajít. Nedělá něco takového poprvé.

Všichni jen trochu rozumní lidé vědí, že Peroutka nic o Hitlerovi gentlemanovi nenapsal. Proto je všechno, co se kolem toho dál děje, jen fraška.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?