1,4 miliardám lidí hrozí vážné nebezpečí

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) prohlásili, že 1,4 miliardy lidí riskuje, že kvůli nedostatečné fyzické aktivnosti v budoucnu onemocnění cukrovkou druhého typu, kardiovaskulární chorobou, demencí, rakovinou prsu a tlustého střeva.

Výzkum byl zveřejněn v časopise The Lancet Global Health na prahu třetí porady vysoké úrovně Valného shromáždění OSN věnované problému neinfekčních chorob a rizikových faktorů jejich vývinu, jež se má konat v New Yorku 27. září.

Doktorka Regina Gutholdová, přední autorka výzkumu, připomíná, že více než čtvrtina dospělých nemá dost aktivní způsob života. Tento trend se stále zachovává.

V letech 2001-2016 začali obyvatelé západních zemí, Latinské Ameriky a Karibského moře s vysokými příjmy věnovat méně času fyzickým aktivitám. Vědci to vysvětlují přechodem na sedavý způsob života, zvýšením doby odpočinku a také tím, že v těchto regionech dávají stále větší přednost automobilové dopravě. Zároveň mají lidé v zemích s nižšími příjmy více fyzické námahy v práci a menší přístup k „pasivním“ druhům dopravy.

WHO doporučuje lidem ve věku 18-64 let, aby věnovali mírné námaze minimálně 150 minut týdne, nebo 75 minut intenzívní námaze.


Není zde článek celý?