A co takhle vyhubit všechny kuchaře?

Je to taková nepříjemná situace. Přijdete do restaurace, objednáte si dobré víno, jídlo… ale není to takové, jaké byste chtěli. Kuchař pokrm nepřipravil tak, jak byste si představovali. A vy se seberete a před televizními kamerami vyzvete k tomu, aby všichni kuchaři byli vyhubeni.

Kdybyste něco takového udělali, vaše okolí vás odsoudí a možná budete čelit i trestnímu stíhání. Jak si to představujete, vyzývat k násilí na jedné skupině obyvatel? Kuchaři jsou taky lidé, kuchaři jsou potřební!

Ne, ve slušné společnosti nikdo nevyzývá k vyhubení kuchařů. Ani učitelů. Ani popelářů. Žádné skupiny obyvatel. A je to překvapivé, ani novinářů.

Že je prezident Zeman nevychovaný hulvát, který žádné dobré novináře nemůže mít v oblibě, protože jej kritizují, je známo. Ovšem fakt, že naše společnost tak jednoduše přijímá podobná slova, a někteří jim dokonce tleskají, je politováníhodná ostuda.

Premiér Andrej Babiš před pěti lety koupil noviny. Možná si nemyslí, že by jejich redaktoři měli být vyhubeni, ač obvykle o svých zaměstnancích říká, že jsou debilové a o některých dokonce, že jsou k*koti. A projeví svůj názor nahlas? Ne. (Je tedy možná pravda, že zaměstnance MF DNES a Lidových novin si už nikdo s novinařinou nespojuje, pozn. red.)

Jediná část společnosti, na kterou se novináři ještě mohou spolehnout, jsou jejich vlastní čtenáři a diváci. Ti, kdo jsou ochotni jít do ulic demonstrovat za nezávislost médií. Protože naše nejvyšší politická „elita“ má stejnou úroveň jako ta v Rusku, ne-li horší, protože i Vladimir Putin ví, že na veřejnosti se o likvidování novinářů nemluví. Neví to pouze Miloš Zeman. Který je přitom tolik háklivý na to, když o něm někdo – v reakci na jeho chování – složí písničku.

Není zde článek celý?