Admirál uvedl, proč ukrajinské námořnictvo nedokáže vzdorovat Rusku

Vojenské námořní síly Ukrajiny, v jejichž bojovém složení je pouze několik lodí, nemohou Rusko ani vojensky, ani psychologicky ovlivnit, takové vojenské a politické avantýry pouze diskreditují Kyjev, uvedl ve středu Sputniku bývalý velitel Baltského loďstva, admirál Vladimir Valujev.

Dříve velitel pozemních vojsk Ukrajiny Sergej Popko informoval o rozhodnutí o posílení skupiny vojsk v Azovském moři, která má vzdorovat „agresivním akcím“ Ruska. Velitel ukrajinského námořnictva Ihor Voročenko zase mluvil o připravovaném růstu vojenské přítomnosti v Azovském moři. V současnosti je ve výzbroji ukrajinského námořnictva asi desítka člunů a jedna fregata projektu 1135.1 Hetman Sahajdačnyj.

„Jestli je ukrajinské námořnictvo lehce řečeno k ničemu, dnes už téměř neexistuje, tak pozemní část při potřebném navýšení může vytvořit aspoň nějakou sílu, ale zdá se mi, že skutečný cíl těchto manévrů je, aby u volantu byla udržena většinou ukrajinské populace nenáviděná vlast. Zdá se mi, že všechny tyto pokusy budou zbytečné a užitek režimu Porošenka nepřinesou,“ řekl Valujev.

Podobný názor má i bývalý velitel Černomořského loďstva (1998-2002), admirál Vladimir Komojedov.

„Dvěma-třemi obrněnými čluny nic nezmůžou, z jejich strany by bylo moudřejší, aby dodržovali pravidla, která vznikla otevřením Krymského mostu. Je nutné řízení a prohlídka lodí. Důvěra ukrajinským orgánům už neexistuje,“ zdůraznil zdroj agentury.

Kyjev obviňuje Moskvu z blokování plavby lodí, které plují do přístavů Ukrajiny přes Kerčský průliv, kvůli čemuž lodě stojí a jejím vlastníkům vznikají škody. Zároveň i náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Jelena Zerkalová oznámila, že ruští pohraničníci neporušují protokol při prohlídkách ukrajinských lodí.


Není zde článek celý?