Agrofert zatrhl prodej slepic lidem. Nikdo už neuvidí, v jakém jsou stavu

Agrofert zakázal ve svých podnicích produkujících vejce prodej nosnic na konci snášky. Znamená to, že už si lidé nekoupí starší slepice z klecových chovů, které se už velkochovatelům nevyplatí „živit“. Agrofert prý zákaz nařídil kvůli aktivistům. „Oznamujeme, že PRODEJ NOSNIC na konci snášky, plánovaný na 12.9.2018, se neuskuteční. Důvodem je negativní mediální kampaň ze strany ekologických aktivistů, vedená proti klecovému způsobu chovu nosnic. Prodeje nosnic na konci snášky jsou až do odvolání zrušeny,“ stojí na webu Agrofertu.

Znamená to dvě věci. Pro slepice už domácí chovatelé k Agrofertu nepojedou a především, lidé už neuvidí, v jaké stavu jsou na konci svého „pracovního procesu“ slepice z klecových chovů, jejichž vejce kupujeme běžně na trhu. Velkovýrobny vajec, jak se také klecovým chovům přezdívá, jsou kritizovány za způsob, jakým slepice v obrovských halách a malých klecích žijí. Podle kritiků jsou ze slepic stroje a ne živá zvířata, lidé ze sdružení Obraz hovoří i o týrání zvířat.

Právě tito aktivisté na chovy a jejich podmínky upozornili před několika měsíci zveřejněním záběrů z velkochovů. Na videu byly slepice bez peří v zuboženém stavu, v malých klecích údajně o půdorysu papíru velikosti A4. Mezi živými slepicemi byly i uhynulé kusy. Na základě těchto informací se obchodní řetězce zavázaly, že od roku 2025 nebudou odebírat vejce z těchto chovů. Zákaz prodeje těchto vysloužilých slepic tak má za následek, že už nikdo neuvidí, jak po „práci“ v Agrofertu vypadají.

Není zde článek celý?